| Engine Displacement | 249 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve | |
| Mileage Per Liter | 50.33 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 134 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 20.8 PS @ 8000 rpm | |
| Maximum Torque | 20.1 Nm @ 6000 rpm | |
| Kerb Weight | 145 kg weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Yamaha FZS 25 |
|---|---|
| Model | FZS 25 |
| Color | Blue |
| Price | Expected Tk 400,000 |
| Brand | Yamaha |
| Type | Naked Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Displacement | 249 cc |
| Maximum Power | 20.8 PS @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 20.1 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet,multiple disc |
| Ignition | TCI (Transistor controlled ignition) |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5-Speed |
| Bore | 74 mm |
| Stroke | 58 mm |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | High-Performance Variable Valves Actuation (VVA), Assist And Slipper Clutch |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50.33kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 134 kmph |
| Chassis | Diamond |
|---|---|
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | 7-Step Adjustable Monocross Suspension |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2015 mm |
|---|---|
| Width | 820 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Kerb Weight | 154 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | ETZ-5 |
| Battery Capacity | 12 V, 6 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-140/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Good looking
Engine Disp: 346 cc Engine
Engine Type: Single cylinder 4 stroke, air cooled fuel injection
Mileage PL: 22 kmpl Mileage
Top Speed: 175 kmph Top Speed
Maximum Power: 19.36 PS @ 5250 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 199.5 cc Engine
Engine Type: Triple Spark 4 Valve 200cc BSVI DTS-i FI Engine, Liquid Cooled
Mileage PL: 35 kmpl Mileage
Top Speed: 140.8 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.5 PS @ 9750 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →